Про фізкультурні нормативи
Про фізкультурні нормативи і фізичний розвиток молоді, та про інше.
Мова йтиме, як ви вже здогадались, про неактуальну тему фізкультурних нормативів. Час від часу ця тема піднімається в ЗМІ, коли щось стається погане, або коли хочуть поговорити про здоров’я нації, здоров’я молодого і старшого покоління чи навіть таке актуальне питання як мобілізаційний ресурс держави. Потім вона, ця тема, «пірнає» в рутину навчальних планів, річних звітів, типових уроків фізкультури. Нічого нового, все усім зрозуміло. Молодь у більшості випадків сприймає як повинність яку треба «спихнути» і забути. Вчителі бачить їх як важіль, з добрими або не дуже добрими намірами. Одне слово - рутинне малоцікаве «тре то тре». Хоча ні. Є таки дещо цікаве. Декілька років тому в Росії під ностальгійні за совєцьким союзом фанфари Путін відродив «скрєпне» ГТО. Його «модернізували» - додали ще один значок (їх тепер три), внесли несуттєві зміни в програму і в самі нормативи. Для вигляду «модерності» розробили електронні програмки-калькулятори , щоб по таблицях не «лазити». В усьому цьому піднесенні «возрождєнія традіций» ніхто росіянам не розповів, що розробники комплексів БГТО (Будь Готов к Труду и Обороне) і ГТО «черпали натхнення», тобто «плагіатили», ідеї і підходи в «Німецькому Гімнастичному Союзі» і Гітлерюргенді. Тут хто, не вірить, посилання на німецьку вікіпедію, з гуглперекладачем усе можна зрозуміти. https://wikivisually.com/lang-de/wiki/Deutsches_Reichs-Sport-Abzeichen Гарна «спадковість», правда?. А що Україна? В Україні теж через рік-два десь з нетрів міністерських кабінетів сказали що «єсть мнєніє», що треба розробити українські нормативи і тести для населення. Усі, хто «в темі» завмерли: «ось зараз наші видадуть щось зовсім інше, несхоже, сучасніше функціональніше. І шо? Дочекались. Хохли зробили, «как ім і положено» «нєсколько хуже» і щось дуже схоже на те російське ГТО. Можливо хтось скаже ніби варіантів нема, у всьому світі так. Тоді подивіться Єврофіт, нормативи інших країн, поляків наприклад, в інтернеті все є… Ну,…. на що схоже? ….
Це все до того, що діючий формат фізкультурних нормативів страшний анахронізм. «Законсервованість» вражає. Минуле тисячоліття. Комерційний фітнес, попри притаманну йому маркетингову складову (певну маніпулятивність) пішов далеко вперед. Тому для сучасного школяра і студента фітнес-тренер модного клубу напівбог, а фізрук, досить часто, герой анекдотів, умовно тверезий «фельдфебельствуючий» придурок. Багато хто вважає що ці нормативи взагалі нікому непотрібні. Це від того, що не бачили нормальних сучасних програм, тестових і тестово-змагальних комплексів, які надихають внутрішньою структурою, продуманою мотиваційною складовою, технологічністю. У американський кросфіт, який у цьому ж сегменті і до якого не причетні державні інституції, не залучають адміністративно, туди «черга стоїть» Система надихає а не вбиває бажання. Основна «фішка» в кросфіті «масштабіювання», тобто неухильне «виростання» з будь якого стартового рівня.
Тепер, чи можемо ми самі створити щось нормальне цікаве для себе і для світу модернове, та ще й не «позчаючи» у когсь ідей і підходів? Сучасний арсенал засобів дозволяє створювати надзвичайно цікаві моделі. Чи то на основі принципів комплексних змагань (тобто тестово-змагальних комплексів) чи за принципом створення «джентльменського набору» стандартів фізпідготовки, чи навіть створити власний унікальний формат. Отож, хочу познайомити із своїми розробками де продемонстровано як можна по іншому «складати пазли» у цій темі. «Найпросунутіший» це концепт «Архі-Тестонік» за ним займається група підлітків і юнаків, результати дуже добрі. https://drive.google.com/file/d/0Bwn2BR316eF2QlZSSEMxdUZyeEU/view . Наступні більш «приземлені» до реальних обставин: це тестово-змагальний комплекс «Країна сили» для молоді місцевих громад https://drive.google.com/file/d/0Bwn2BR316eF2eUQwSUlZMkVCWlk/view і для студентської молоді ТЗК «Універсальний Атлет-Львівська формула» https://drive.google.com/file/d/0Bwn2BR316eF2Tkdpb3hMc2pJNGs/view . Якщо вас «налякали» складні таблиці, то молодь вони не лякають, вона швидко в них орієнтується. Крім того, живемо в 21 столітті, для одного з комплексів уже розроблені, програмки-калькулятори сумісні з гаджетами, для двох інших збираємось розробити.
Ще одна така актуальна тема. Я, адмініструючи групу у фейсбук по тематиці фітнесу, маю постійну проблему з посиланнями на якісні навчальні україномовні фільми в ютюб, ну наприклад : як навчитись (чи навчити) плаванню, як правильно виконувати ту чи іншу вправу на тренажері і багато іншого та різного. Російськомовного ж «контенту» валом. Співвідношення в десятки разів. Різні «навчалки» україномовні створюють окремі ентузіасти, у яких не завжди добре виходить. Ситуацію швидко виправити, скажете, нереально? Потрібен час і засоби? Я вже два роки «напрягаю» відповідних освітян ідеєю. Що коли запропонувати студентам ВНЗ відповідного профілю, як варіант, створювати відео-реферати і відео-курсові «з прицілом» заповнити ютюб та соціальні мережі цікавим та якісним відео-матеріалом? А за шедевральні речі, які безумовно будуть, нагороджувати і матеріально заохочувати. Чомусь мені здається що такий підхід спрацює. А реакція ж чільників , які звичайно несамовито вболівають за Рідну мову, на таку пропозицію одна – «круглі очі» в яких читається думка: «де той придурок взявся на нашу голову».
Є ще з десяток аналогічних «підходів-бачень» про які напишу згодом.
P.S. Коли наші посадовці-реформатори від освіти їдуть по передовий досвід, до розвинутих країн і кажуть: «навчіть нас, трохи таких….ну, з затримкою у розвитку», а не роблять спроби створити щось ще більш передове, але своє, стає прикро. Вдова Джобса збирається зробити з групою однодумців освітню революцію в Штатах і повернути Америці лідерство в освітніх технологіях, кажуть що вони вже на «фінішній прямій». Американці велика нація. Естонці молодці, вони створили систему, яка ефективно мобілізує власний інтелектуальний потенціал, вміють працювати з «довешеними» так і з «сирими» ідеями, там атмосфера і культ винахідництва, це дасть свої плоди. У нас, попри реформаторський піар-ажіотаж, атмосфера бюрократичного домінування, типу «стій ту! Сільрада ліпше знає».
Яськів Віктор